Lilie drzewiaste

Lilie drzewiaste w ogrodzie zdecydowanie są synonimem lata – te ogromne, bujne i barwne kwiaty stanowczo wyróżniają się na tle innych roślin, rozsiewając blask i czar wokół letniej rabaty. Ponieważ są kwiatami orientalnymi, nadają się do uprawy tylko i wyłącznie w okresie letnim - w zimie zaś nie przetrwałyby niskich temperatur. Jeśli i Tobie ich egzotyczna uroda zawróciła w głowie – nie wahaj się i posadź w swoim ogrodzie przepiękne lilie drzewiaste. Cebulki tych wspaniałych roślin znajdziesz w bez problemu w sklepach ogrodniczych i internetowych.
KUP TERAZ

Lilie drzewiaste – uprawa i pielęgnacja

UPRAWA

Mimo, że lilie drzewiaste są roślinami orientalnymi, ich uprawa wcale nie jest trudna ani wymagająca. Orienpety, bo taką drugą nazwę noszą te piękne kwiaty, są odporne na szkodniki i choroby oraz mają niewielkie wymagania dotyczące stanowiska. Ich nieskomplikowana uprawa nie oznacza wcale, że nie wymagają one odpowiedniego przygotowania terenu i warunków do ich rozwoju i wzrostu. Łatwo jednak znajdziesz informacje (np. w internecie), jak sadzić lilie drzewiaste, by zdrowo rosły. Ponieważ są to kwiaty orientalne, najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, nienarażonych na szkodliwe warunki atmosferyczne (np. porywisty wiatr). Kwiaty te preferują również żyzne, próchnicze gleby, bogate w minerały i składniki odżywcze. Bez przygotowania odpowiedniego podłoża lilia drzewiasta urośnie, ale nie osiągnie już tak okazałych rozmiarów, jak przy właściwej glebie.

Hello, We are a branding consultancy.

Prócz odpowiedniego nawożenia gleby, poprzez coroczne zasilanie jej mieszankami nawozowymi bogatymi w wapń i inne cenne minerały, należy pamiętać o dodatkowej pielęgnacji, jakiej wymagają orienpety. Jak pielęgnować lilie drzewiaste? Przede wszystkim trzeba wzmacniać pędy kwiatów poprzez podwiązywanie ich do podpór – ten zabieg zmniejszy ryzyko połamania łodyg np. podczas wiatru.

Lilie drzewiaste w ogrodzie

Warto ozdobić swój ogród liliami drzewiastymi. Kiedy sadzić te orientalne rośliny? Najlepiej wiosną (kwiecień/maj) lub jesienią (wrzesień/październik) w odległościach 50–70 cm od siebie. Doskonale nadają się do ozdobienia leniej rabaty – ich monumentalne kwiatostany o barwnych i niespotykanych odcieniach przykuję uwagę niejednej osoby. Jak głęboko sadzić lilie drzewiaste? Należy umieścić je w ziemi na głębokości odpowiadającej trzykrotności wielkości cebulki – wtedy przyjmą się najlepiej. Te piękne kwiaty uraczą nas w lecie nie tylko pięknym wyglądem, ale i intensywnym, rozkosznym zapachem, który cudownie relaksuje i wprawia w stan błogości, tak pożądany w letnim okresie. Rośliny te posiadają sztywny, wyprostowany pęd oraz liczne zielone liście wyrastające na łodydze, która może osiągać naprawdę sporą wysokość – przez wzgląd na swój monumentalny wygląd, mogą być śmiało sadzone przy wejściu do altany bądź w okolicach domu, pełniąc tym samym rolę reprezentacyjnych kwiatowych pomników.
Do każdego zamówienia cebulki gratis! 

Lilie drzewiaste – cena

Cebulki lilii drzewiastych nie dość, że nie są trudne w uprawie, to ich koszt nie jest również wysoki – za jedną sztukę zapłaci się kwotę rzędu kilku złotych. To nie wielki koszt za urok zdobiących nasz ogród lilii drzewiastych. Cena jednak może się zmieniać i różnić od innych kwiatów z gatunku – wpływ na to ma odmiana, kolor czy wielkość rośliny. Najdroższe obecnie są lilie gigantyczne – za ich cebulkę zapłacimy nawet kilkanaście złotych. Ale nie ma w tym nic dziwnego, te odmiany osiągają naprawdę imponujące rozmiary. Zdarza się, że mierzą aż do 250 cm, a w dodatku dostępne są w niezwykłych kolorach. Tak czy tak nie są to dużo kwoty, a stworzenie piękne i bardzo efektownej rabaty nie będzie dużą inwestycją.